بر طبق پیش بینیهای اقتصاد دانان در عمان، تولید ناخالص داخلی عمان در سال ۲۰۱۹ به عدد ۲.۵ درصد خواهد رسید. افزایش قیمت نفت و گاز در مقایسه با سال ۲۰۱۷ و افزایش حجم سرمایه گذاریهای خارجی از دلایل این رشد میباشند. همینطور بر طبق پیش بینیها تولید ناخالص داخلی عمان در سال ۲۰۲۰ به ۲.۹ درصد خواهد رسید.

میزان تولید نفت عمان از ۹۷۰،۰۰۰ بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به عدد ۱.۰۶ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۳ خواهد رسید.

برنامه های تنوع بخشی به سبد درآمدی دولت (و کاهش وابستگی به نفت)‌ نیز شتاب بیشتری خواهد گرفت. بر طبق آمار کشور عمان، میزان تولیدات و واحدهای تولیدی رشد ۱۷.۸ درصدی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند.

افزایش تولید ناخالص داخلی عمان موجب میشود تا عمانیها پول بیشتری را برای مصارف خود خرج کنند که میتواند نویدی برای شرکت های صادرکننده ایرانی باشد تا بتوانند بخشی از این بازار را در دست بگیرند.

بخش معادن در عمان نیز در کنار نفت از توسعه قابل توجهی برخودار بوده و رشد تصاعدی در ۵ سال اخیر داشته است.

اشتغال همچنان یکی از معضلات دولت عمان است و این رشد میتواند تا حدودی اشتغال در عمان را تحت تاثیر قرار دهد.

در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۴،۰۰۰ گواهی مبدا (Certificate of Origin) برای صادرات محصولات تولید عمان به کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورهای عربی صادر شده که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ که حدودا ۱۴،۰۰۰ گواهی مبدا صادر شده بود، رشد قابل ملاحظه ای میباشد.

تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی گوش به زنگ باشند تا بتوانند مسیر حرکت دولت عمان را در بخش های مختلف پیش بینی کنند و تصمیمات منطقی تری را برای جهت دهی صادرات محصولات خود اخذ کنند.